0324 625 44 33

Bölge Müdürü - Ayşe İŞBİLİR

0555 010 34 13

Sosyal Medyada Biz}

Yeni Web Sitemiz Yayında!
Kurumsal anlamda müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına, yeniliklerle dolu web sitemiz yayınlandı. Tüm hizmetlerimizi buradan takip edebilir, firma hakkında haberlere ulaşabilirsiniz.

Taşımacılık ve Koltuk Sigortası Tazminat Danışmanlığı

Taşımacılık ve Koltuk Sigortası Tazminat Danışmanlığı

KARAYOLU ZORUNLU KOLTUK FERDİ KAZA SİGORTASI :
Bu sigorta türü yolculuğun başlangıcından bitişine kadar otobüs ve minibüsün içinde veya dışında otobüs hareket halinde ikin veya değilken, yolculuk esnasında veya bekleme mola yerlerinde kaza neticesinde karşılaşılabilecek kayıp ve zararları kapsayan yaptırılması gereken zorunlu olan sigortadır. Ferdi koltuk sigortası yurt içi ve yurt dışında yolcu taşımacılığı kapsamında seyahat eden yolcuları ve araç sürücüleri, yardımcıları dahil olmak üzere kaza neticesinde uğradıkları zararları teminat altına almaktadır. Zorunlu Koltuk Sigortası, doğrudan sigortalılar (yolcular, sürücüler ve yardımcıları) yararına oluşturulan bir kişisel kaza sigortasıdır.Kazanın şehirler arası bir yolculuk sırasında meydana gelmesi durumda yaralanan ya da ölen kişinin yakınları trafik sigortasından ayrıca koltuk sigortasından tazminat talep edebilir. Koltuk sigortasından alınan tazminat bir zarar sigortası değil, bir tutar (meblâğ) sigortası olduğu için. Trafik sigortasından alınan tazminattan mahsup edilmez.

KOLTUK SİGORTASINDAN ÖLÜM HALİNDE TAZMİNAT:
Poliçedeki teminatın tamamı ölen kişinin yaşına, gelir,durumuna bakılmaksızın mirasçılarına ödenir. Şehirler arası yolculuk esnasında otobüste meydana gelen kaza neticesinde Burada Trafik sigortasından talep edilecek tazminattan farklı olarak destekten yoksun kalan kişiler değil, ölenin sadece mirasçılarının Koltuk sigortasından tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

KOLTUK SİGORTASINDAN YARALANMA HALİNDE TAZMİNAT:
Şehirler arası yolculuk esnasında trafik kazası meydana gelmiş ise yaralanan kişi sakatlanma oranına göre poliçedeki teminata denk Koltuk sigortasından tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Koltuk sigortasından tazminat talep edebilmek için kusurun önemi var mıdır?
Koltuk sigortasından tazminat talepleri için kusur aranmamaktadır. Şehirler arası yolculuk esnasında otobüste meydana gelen kaza neticesinde Trafik sigortasından talep edilecek tazminat‘tan haricen koltuk sigortasından talepte buluna bilinir mi?

Bu Tür kazalarda her iki sigortadan da talepte bulunulabilir.
ZORUNLU KOLTUK SİGORTASI ZAMAN AŞIMI: Yaralanmalı kaza halinde 8 yıl Ölümlü kaza halinde 15 yıl Şehirler arası yolculuk esnasında otobüste meydana gelen kaza neticesin de kaza ya karışan araç da koltuk sigortası bulunmuyorsa koltuk sigortasından talep edilecek tazminat nereden talep edilebilir? Bu Tür kazalarda güvence hesabından talepte bulunulabilir.

KARAYA YOLU ZORUNLU TAŞIMACILIK MALİ SORUMLULUK SİGORTASI:
Bu sigorta uluslararası ve şehirler arası yolucu taşıyan taşıtın kalkış noktasından varış noktasına kadar geçecek süre içerisinde, mola ve duraklamalar dahil meydana gelecek bir kaza sonucu yolcunun ölümü, yaralanması ya da eşyanın zarara uğramasından dolayı uğrayacağı maddi zarar ve kayıpları poliçedeki miktarla sınırlı olarak güvence altına almaktadır. Otobüs ve minibüs firmalarının zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür.Otobüs ve minibüs de seyahat eden yolcuların olası bir kaza sonucu ölümü veya yaralanmalı durumunda öncelikli olarak taşımacılık sigortasından tazminat talep edilir.Taşımacılık sigortası yoksa veya oluşan zarar neticesinde taşımacılık sigortasının limiti yetersiz kalıyorsa TRAFİK SİGORTASINDAN TAZMİNAT talep edilir.

ÖLÜM HALİNDE TAŞIMACILIK SİGORTASINDAN TAZMİNAT:
Trafik sigortası ile aynı şart ve koşullarda ödeme yapılmaktadır.Trafik kazasın neticesinde ölüm meydana gelmişse ölenin desteğinden mahrum kalan kişilerin ölen kişinin yaşı,geliri ve geride kalanların yaşına göre hesaplanacak oranda, destekten yoksun kalma tazminatı adı altında taşımacılık sigortasından tazminat talebinde bulunma hakkı vardır. yaralanma halinde taşımacılık sigortasından tazminat Trafik sigortası ile aynı şart ve koşullarda ödeme yapılmaktadır. Trafik kazası neticesinde yaralanma meydana gelmişse kişinin almış olduğu bedenen hasarın niteliğine göre yaş ve gelir durumuna bakılarak yapılacak aktüer hesaba göre TAŞIMACILIK SİGORTASINDAN TAZMİNAT talebinde bulunma hakkı vardır.

ZAMAN AŞIMI:
Yaralanma halinde 8 yıl. Ölüm halinde 15 yıldır.Otobüs firmaları tarafından yaptırılması zorunlu olan taşımacılık sigortası yaptırılmamış ise meydana gelen trafik kazası neticesinde zarara uğrayan yolcular nereden tazminat talebinde bulunabilir?Bu tür kazalarda Güvence hesabından talepte bulunulabilir.

 

 Ayrıntılı Bilgi İçin 0533 773 32 45 Numaralı Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz.

08 Mart 2018
24 kez görüntülendi