0324 625 44 33

Bölge Müdürü - Ayşe İŞBİLİR

0555 010 34 13

Sosyal Medyada Biz}

Yeni Web Sitemiz Yayında!
Kurumsal anlamda müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına, yeniliklerle dolu web sitemiz yayınlandı. Tüm hizmetlerimizi buradan takip edebilir, firma hakkında haberlere ulaşabilirsiniz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Eylemleri ile Mağdur Olanların Tazminat Danışmanlığı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Eylemleri ile Mağdur Olanların Tazminat Danışmanlığı

KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ  EYLEM VE İŞLEMLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT

Resmi kurumlar (Belediye, Karayolları vb.) eylem ve işlemleri nedeniyle kişilerin mağdur olması ve bu mağduriyet sonucunda bir zararın oluşması halinde, zarar gören kişi ve yakınlarının talepte bulunma hakları bulunmaktadır.

Anayasa’nın 40/2. fıkrasına göre ” Kişinin, resmi görevliler tarafından vaki haksız işlemler sonucunda uğradığı zarar kanuna göre Devletçe tazmin edilir. “

Kamu kurum ve kuruluşlarının idarenin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, kamu gücünün kullanılmasıyla yapmış oldukları eylem ve işlemler nedeniyle zarara uğramış kişilerin zararının karşılanması idare için bir yükümlülüktür.

Bu eylem ve işlemlere karşı iptal davası açılacağı gibi, bir zarar meydana gelmişse tazminat davası da açılabilmektedir.

Zamanaşımı süresi;

Mağdur edilenler için dava açma zamanaşımı süresi mağdurun kamu kurum ve kuruluşun haksız ve hukuka aykırı eylemi öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl ve herhalde eylem tarihinden itibaren 5 yıldır.

Kamu kurum ve kuruluşunun eylem ve işlemi nedeniyle eğer kalıcı sakatlık söz konusu ise zamanaşımının başlangıcı sakatlığa ilişkin kesin raporun öğrenildiği tarihtir. Ölümlü olaylarda zamanaşımı başlangıcı ise ölüm tarihidir.

  Ayrıntılı Bilgi İçin 0533 773 32 45 Numaralı Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz.

09 Mart 2018
35 kez görüntülendi